Veliki broj ljudi smatra da obrok nije kompletan ako se na kraju ne zaslade. Zbog nedostatka vremena za pripremu domaćih poslastica, potreba za slatkiim ukusom se najčešće utoli tako što se poseže za industrijskim slatkišima. Poznato je da industrijski slatkiši sadrže beli šećer, hidrogenizovane masti i gomilu raznoraznih aditiva počev od konzervansa pa do veštačkih boja, mirisa i ukusa. Nažalost čak i oni slatkiši koji se deklarišu kao zdraviji sadrže štošta što ne bi trebalo. Integralno brašno u kombinaciji sa belim šećerom i štetnim mastima sigurno ne može biti zdravija opcija. Sa slatkišima (čak i zdravijim) svakako treba biti umeren, ali ako ipak ne možete da odolite slatkom iskušenju onda neka to uvek budu nešto zdravije opcije. Isplati se uložiti malo vremena i truda jer je ,,home made” ipak najbolji izbor.
Na tržištu postoji više vrsta zdravijih zaslađivača različitih kalorijskih vrednosti ali i različitih vrednosti glikemijskog indeksa. Ipak, specifičan ukus i tekstura pojedinih zaslađivača mogu uticati na finalni proizvod, odnosno možda vaš omiljeni kolač neće izgledati niti biti istog ukusa na koji ste inače navikli. Ponekad će biti potrebno dosta eksperimentisanja da biste dobili upravo ono što želite. Kafa zaslađena stevijom ili agavinim sirupom svakako neće biti istog ukusa kao kada je sladite na uobičajeni način. Zbog toga je ponekad bolje koristiti zaslađivač koji neće u mnogome menjati ukus ni teksturu na koji ste već navikli a koji je ipak zdravija alternativa za beli šećer.
Organski šećer
Organski šećer od šećerne trske spada u prirodne nerafinisane šećere i može biti pogodna zamena za beli šećer. Iako se po nutritivnom sastavu gotovo ne razlikuje od običnog šećera organski način proizvodnje mu daje prednost. U procesu rafinisanja šećera bilo da se radi o šećernoj repi ili šećernoj trsci koristi se čitav niz hemijskih obrada pa se u ovakvom šećeru mogu naći tragovi sumpor dioksida, fosforne kiseline i kalcijum hidroksida. Za razliku od konvencionalno proizvedenog šećera organski šećer od šećerne trske ne sadrži navedene hemikalije ali ni ostale štetne materije poput tragova veštačkog đubriva, pesticida i herbicida. Sok šećerne trske ulazi u proces čišćenja kako bi se oslobodio od organskih materija poput korenja i lišća a zatim se nastavlja proces isparavanja i koncentracije. Oba procesa se odvijaju na nižim temperaturama kako se ne bi oštetili molekuli šećera. Dobijeni sirup se zatim još jednom pročišćava što osigurava visok kvalitet. Finalna koncentracija i kristalizacija se odvija na niskim temperaturama nakon čega se šećer usitnjava u prepoznatljiv oblik. Za razliku od komercijalnog smeđeg šećera koji je rafinisan i kome je naknadno dodata melasa organski trščani šećer je sačuvao prirodni sadržaj melase. Melasa mu daje fini ali ne previše intenzivan ukus i blago smeđu boju. Zbog toga se u receptima može koristiti kao adekvatna zamena za beli šećer bez potrebe za dodatnim prilagođavanjima. Ukoliko želite da smanjite kalorijsku vrednost ili glikemijski indeks vaše poslastice a da pri tome zadržite njen ukus, ovaj šećer možete kombinovati sa drugim zaslađivačima, na primer sa stevijom. Ako vam je pak potreban šećer u prahu, možete ga dobiti vrlo jednostavno tako što ćete šećer samleti u mlinu za kafu.
Ukoliko pored unapređenja ličnog zdravlja vodite računa i o zaštiti životne sredine onda imate razlog više za kupovinu organskih proizvoda. Proces proizvodnje organskog tršanog šećera pozitivno utiče na životnu sredinu od početka do kraja jer je u skladu sa principima održivog razvoja. Svi sporedni proizvodi koji nastaju u procesu proizvodnje se ponovo iskorišćavaju tako što se vraćaju u zemlju, a emisije u atmosferu su čiste.