Da bi maskirali gorak ukus kafe, mnogi dodaju dosta šećera, mleka, krema i sl. To smanjuje zdravstvene dobrobiti koje može da donese kvalitetna organska kafa. Možda niste znali da u istu svrhu može poslužiti i cimet, s tim što je to zdraviji dodatak.
Ublažavanje jakog i gorkog ukusa kafe šećerom donekle smanjuje zdravstvene dobrobiti koje inače taj napitak može da donese, pogotovo ako nastojite da smanjite količinu šećera u ishrani. Tzv. kremovi za kafu po pravilu sadrže aditive, a mleko smanjuje količinu antioksidanasa u kafi. Međutim, kašičica cimeta u kafi ne samo da će ublažiti gorak ukus i dodati posebno privlačnu aromu ovom napitku, već će ga učiniti i zdravijim.
Prvo, cimet sadrži određenu količinu kalcijuma, gvožđa, mangana i vitamina K, pa tako i kafa sa cimetom dobija ove dodatne nutrijente.
Drugo, nekoliko naučnih istraživanja je pokazalo da cimet smanjuje rezistenciju na insulin, što je važno ne samo za one koji imaju problema sa nivoom šećera u krvi, već i za one koji nastoje da regulišu telesnu težinu, pošto je često rezistencija na insulin povezana sa viškom kilograma i telesne masti. Dakle, čak i ako zasladite kafu šećerom (preporučljivo, kvalitetnim organskim kokosovim šećerom), dobro je dodati i još malo cimeta; prvo, on će pomoći da se uravnoteži nivo šećera u krvi, a drugo, dodatno podstaći proces sagorevanja masti.
Još nekoliko proučavanja, uključujući i istraživanje obavljeno na Univerzitetu Raš ukazalo je da cimet podsticajno deluje na mozak, tako što pojačava fizičke veze između pojedinačnih neurona, što olakšava mozgu da stvara i skladišti sećanja. S obzirom da postoje istraživanja koja dokazuju da i kafa podstiče rad mozga i deluje preventivno protiv neurodegenerativnih oboljenja (kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest), kombinacija kvalitetne organske kafe sa cimetom daje napitak posebno koristan za zdravlje mozga.
Izvori: