Kokosov sirup, ili kokosov nektar (kako se negde zove na engleskom govornom području) je prirodni zaslađivač koji se dobija od slatkog soka sakupljenog iz debljih stabljika ili izdanaka kokosa u cvatu.
Tečnost koja se tako dobije se dalje podvrgava isparavanju na niskim temperaturama, dok se ne dobije gusti sirup koji je sladak, niskog glikemijskog indeksa i bogat nutrijentima. Za razliku od nekih drugih sirupa, koji moraju da se podvrgnu visokim temperaturama da bi se koncentrisala njihova gusta i slatka sadržina, kokosov sirup se zagreva maksimalno na 40 do 43°C, tako da se može smatrati sirovim, potpuno prirodnim zaslađivačem. Ukus ovog sirupa ne liči na ukus kokosa, već pre podseća na melasu koja se dobija preradom šećerne trske, ali je manje sladak.
Prirodni niskoglikemijski zaslađivač
Kokosov sirup sadrži relativno male količine prirodnih šećera (glukoze, sukroze i frutoze) – svega oko 10%. Glikemijski indeks kokosovog sirupa je 35, što je znatno niže od šećera od šećerne trske (GI 58-65), a pogotovo od belog od rafinisanog šećera, tako da se može smatrati poželjnim zaslađivačem za osobe koje nastoje da nivo šećera u krvi drže pod kontrolom.
Bogat izvor nutrijenata
Kokosov sirup sadrži 17 aminokiselina, uključujući svih 9 esencijalnih, što je verovatno jedinstven slučaj među prirodnim zaslađivačima. Takođe, sadrži veliki broj vitamina B grupe, vitamin C, kao i kalijum, magnezijum, cink i gvožđe.
Kokosov sirup je takođe izvor mio inositola, supstance koja je ranije smatrana vitaminom (B8), i koja učestvuje u brojnim procesima u organizmu, koji posebno doprinose radu mišića i mozga. Probiotik inulin koji kokosov nektar sadrži hrani i podstiče rast “dobrih” bakterija u našim crevima.