Agave šećer je prirodni zaslađivač koji predstavlja zamenu za beli i smeđi šećer, za one koji izbegavaju ove zaslađivače. Agave šećer je u stvari dehidrirani oblik agave sirupa. Dobija se sušenjem agave sirupa, pri čemu se uklanja sva vlaga. Nešto je slađi od običnog šećera, tako da se sa manjom količinom može postići isti efekat zaslađivanja kao što ga ima i običan šećer. Međutim, agave sirup ima daleko niži glikemijski indeks i od belog i od smeđeg šećera.
Glikemijski indeks (GI) meri koliko određena namirnica može da podigne nivo šećera u krvi. Iako nagli skokovi šećera u krvi nisu poželjni ni kod zdravih ljudi, posebno dijabetičari moraju da vode računa da izbegavaju namirnice sa visokim glikemijskim indeksom, zato što one mogu da izazovu nagli skok šećera u krvi nakon konzumacije i shodno tome zahtevaju više insulina.
Što je niži glikemijski indeks, to određeni zaslađivač manje podiže nivo glukoze u krvi. Glikemijski indeks običnog belog šećera iznosi 60 i smatra se visokim; što se meda tiče, iako se med smatra veoma zdravim zaslađivačem, on takođe ima veoma visok glikemijski indeks GI - 58. U poređenju sa ovim, agave šećer ima glikemijski indeks (GI) 17 do 19 (po raznim merenjima), što je daleko niže, pa je zato preporučljiviji kao zaslađivač.
Na primer, jedno istraživanje obavljeno na životinjama, i objavljeno u časopisu Journal of Medicinal Food, ukazalo je da su miševi koji su konzumirali agave nektar imali niži nivo šećera u krvi, niži nivo insulina, kao i da su se manje ugojili u odnosu na kontrolnu grupu koja je konzumirala običan šećer.
Međutim, kao i kod svih zaslađivača, ulogu u održanju zdravlja ne igra samo glikemijski indeks, već i količina koja se koristi. Zato je veoma važno konzumirati agave šećer umereno, kao što se preporučuje i za sve druge zaslađivače, pogotovo osobama koje nastoje da postignu stabilan nivo šećera u krvi.
Stručna referenca: