Kokosov šećer je prirodni šećer dobijen od cvetova kokosove palme. Jedini način na koji se prerađuje je grejanje cvetnog sirupa. Ne sadrži aditive, izbeljivače niti bilo koje druge hemikalije.
Prefinjen ukus
Sličan je po boji i ukusu smeđem šećeru. Ali, kokosov šećer ima primesu ukusa karamele, tako da je još finiji…
Lak za upotrebu
Koristi se kao zamena i za beli šećer i za smeđi šećer u odnosu 1:1, tako da ne morate da razmišljate i preračunavate količine u raznim receptima. Naprosto, upotrebite ga kao zdraviju zamenu svuda gde ste dosad koristili beli šećer!
Niži glikemijski indeks
Prema rezultatima ispitivanja obavljenih na Filipinima, u Japanu i Australiji, kokosov šećer ima glikemijski indeks (GI) od 35 do 54. Poređenja radi, rafinisani beli šećer, muskovado i melase imaju glikemijski indeks od 60 do 100. Drugi zaslađivači prefinjenog ukusa, kao što su javorov sirup i med, imaju glikemijski indeks oko 70… To znači da je kokosov šećer pogodniji za one koji nastoje da regulišu nivo šećera u krvi.
Ne sadrži fruktozu
Možda vam izgleda čudno što se ovo navodi kao prednost. Mada se fruktoza ranije dosta preporučivala zbog nižeg glikemijskog indeksa, nova istraživanja su pokazala da rafinisana fruktoza nije dobra i da znatno doprinosi metaboličkom sindromu (gojaznost, povišeni trigliceridi i dijabetes).
Sadrži brojne vitamine
Kokosov šećer ima čak 12 vitamina B grupe – uključujući B1, B2, B3, B7 (Vitamin H), piridoksal (oblik B6). Posebno je bogat vitaminom inositolom (vitamin B8), koji je neophodan za rad nerava, metabolizam holesterola i preraspodelu masti u telu.
Sadrži aminokiseline
Kokosov šećer sadrži 10 od 16 aminokiselina. Posebno je bogat glutamisnkom kiselinom, od koje nastaju glutamin, treonin, aspartinska kiselina i serin. Glutamin je veoma važan za telesni metabolizam.
Čuva okolinu
Svetska organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) izvestila je da je kokosov šećer u pogledu održive proizvodnje zaslađivač broj 1 u svetu!