Danas sve više ljudi ima neke simptome netolerancije na mleko. Radi se zapravo o netoleranciji na laktozu, odnosno mlečni šećer usled delimičnog ili potpunog nedostatka enzima laktaze. Najčešće tegobe koje prate ovo stanje su bolovi i grčevi u želucu, nadutost, proliv, gasovi i mučnina. Tegobe mogu biti više ili manje izražene. Ukoliko primetite neki od navedenih simptoma bilo bi dobro da isključite mleko iz ishrane na određeni period. Ako u tom periodu primetite da je došlo do poboljšanja odnosno da su navedene tegobe nestale verovatno se radi o netoleranciji na laktozu. Odlična zamena za mleko životinjskog porekla su različita biljna mleka koja vrlo lako možete napraviti i u kućnim uslovima. Naravno biljna mleka nisu samo za one koji imaju zdravstvene tegobe. Ona su odlična zamena za mleko životinja u vreme posta, za vegeterijance, vegane kao i sve one koji vode računa o svom zdravlju ili vole da isprobaju nešto novo. Koriste se na isti način kao i kravlje mleko- kao napitak, dodatak jelima i poslasticama.Možete uživati u ovoj biljnoj alternativi bez bojazni od nedostatka kalcijuma jer pojedina biljna mleka sadrže znatno više kalcijuma od kravljeg mleka.
Isprobajte sledeće recepte, upoznajte se sa karakteristikama svakog biljnog mleka i uverite se i sami kojiko su ukusna i zdrava. Osim toga vrlo jednostavno i brzo se pripremaju.
Ovseno mleko
1 šolja ovsenih pahuljica
5 šolja vode
prstohvat himalajske soli
začini po želji (štapić vanile, cimet)
zaslađivač po želji: med, sirup agave, stevija, organski kokosov šećer, organski trščani šećer
Prelijte pahuljice sa dve šolje vode i ostavite preko noći. Sutradan stavite pahuljice u blender i izmiksajte. Dodajte ostatak vode i so sve još jednom izmiksajte. Zasladite po želji i dodajte začine. Ovo mleko je blagog ukusa i odlično se slaže kako u slanim tako i u slatkim jelima. Sadrži biljna vlakna i gvožđe. Kako biste dodatno povećali sadržaj gvožđa dodajte kašiku sirovog kakaa. Ovseno mleko se prilikom kuvanja zgušnjava pa se može koristiti za zgušnjavanje jela. Ukoliko pijete kafu sa mlekom, ovseno je najpogodnije za dodavanje jer ima blag, gotovo neutralan ukus.
Susamovo mleko
1 šolja susama (bilo bi poželjno integralnog)
4 šolje vode
prstohvat himalajske soli
zaslađivač i začini po želji
Operite susam, prelijte sa dve šolje vode i ostavite preko noći. Sutradan izmiksajte susam sa vodom pa dodajte još dve šolje vode. Nakon miksanja mleko možete procediti groz gustu cediljku ili gazu a ukoliko želite da bude gušće ostavite neproceđeno. Susamovo mleko je veoma bogato kalcijumom. Za povećan sadržaj kalcijuma dodajte kašiku rogača. Susamovo mleko ima specifičan pomalo gorkast ukus koji se može neutralisati zaslađivanjem. Ovo mleko se lepo slaže sa kokosovim šećerom koji mu daje fini ukus na karamelu. Pošto je bogato kalcijumom susamovo mleko se posebno preporučuje ženama koje imaju povećan rizik za nastanak osteoporoze.
Bademovo mleko
1 šolja sirovog badema
4 šolje vode
prstohvat himalajske soli
zaslađivači i začini po želji
Badem operite, prelijte sa dve šolje vode i ostavite preko noći. Potapanje je veoma važno jer dolazi do procesa klijanja pri čemu se oslobađaju korisni enzimi a neutrališu inhibitori enzima koji otežavaju varenje. Sutradan procedite vodu, nalijte dve šolje vode, stavite u blender i izmiksajte. Postepeno dodajte još dve šolje vode i još malo izmiksajte. Mleko proceditie kroz gazu. Po želji dodajte zaslažđivač i začine. Bademovo mleko je prijatnog ukusa, hranljivo, bogato proteinima, mineralima (Ca, Fe), vitaminima (B,E) i kvalitetnim mastima. Za zaslađivanje se mogu koristiti neki od već navedenih zaslađivača ili urme koje će osim slasti dati i puniji ukus i gušću teksturu. Proceđeni mleveni badem možete koristiti za pripremu poslastica ili kao dosatak smutijima. U zavisnosti od toga šta pripremate možete ga osušiti u rerni pri čemu se dobija pravo bademovo brašno zgodno za pripremu poslastica, peciva i hleba. Bademovo mleko će posebno prijati osobama sa hiperaciditetom, odnosno povećanom količinom kiseline u želucu što je najčešće praćeno i gorušicom.
Na isti način se priprema i mleko od oraha.
Kokosovo mleko
1 šolja ribanog kokosa (kokosovog brašna)
2-3 šolje vruće vode
Prelijte kokos sa vrućom vodom i ostavite poklopljeno da odstoji 1-2 sata. Stavite u blender i izmiksajte. Procedite kroz gazu. Kokokosovo mleko je izuzetno zdravo pre svega zbog laurinske kiseline koja jača imunitet. Laurinska kiselina ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo a pozitivno utiče i na zdravlje krvnih sudova. Ovo mleko je vrlo hranljivo i brzo će vam dati energiju. Preporučuje se deci, sportistima, osobama sa povećanim psihofizičkim zahtevima kao i onima koji imaju problem sa štitnom žlezdom. Kokosovo mleko ima prepoznatljiv ukus te će dati svoj pečat u kojoj god kombinaciji da se nađe. Koristiti se samostalno kao napitak a može se dodavati u smutije ili frapee kojima daje notu egzotike. Za duplu dozu egzotike dodajte malo organskog kokosovog šećera. Proceđeni kokos nemojte bacati već ga osušite u rerni i dobićete pravo odmašćeno kokosovo brašno jer je masnoća ostala u vodi. Možete ga koristiti za pripremu poslastica ali i hleba i peciva. Kokosovo mleko je gotovo neizostavno u azijskoj kuhinji. Ako se odlučite da pripremite neko od tih egzotičnih jela napravite sami kokosovo mleko.
Na kraju još samo nekoliko napomena. Biljna mleka po mogućstvu pripremajte sa filtriranom vodom i držite ih u staklenim flašama. Obavezno ih čuvajte u frižideru. Rok trajanja je 3-4 dana.