U ajurvedi jednom od najstarijih medicinskih sistema kurkuma je od davnina poznata kao biljka koja jača i neguje organizam. U Indiji je zovu žuto zlato. Ona je jedan od najdragocenijih i najlekovitijih začina na svetu. Tradicionalno kurkuma ima široku primenu u ishrani, kozmetici i medicini. Ono što istočna medicina zna i primenjuje već vekovima danas je i naučno potvrđeno. U poslednje vreme kurkuma sve više privlači pažnju, a brojna klinička istraživanja i naučni radovi potvrđuju mnoga lekovita svojstva ovog začina.
Kurkuma je biljka iz porodice đumbira. Ima zlatno žutu boju, a ukus joj je pomalo ljut i opor. Inače kurkuma je sastojak karija, začina koji se češće koristi nego sama kurkuma, a koji svoju žutu boju duguje upravo njoj.
Lekovita svojstva kurkume potiču od njenog aktivnog sastojka kurkumina. Zahvaljujući njemu kurkuma pokazuje blagotvoran učinak kod mnogih zdravstvenih tegoba i oboljenja. Kurkumin ima protivupalna svojstva te delotvorno ublažava jutarnju ukočenost kod reumatidnog artritisa. Smanjuje upale i oštećenost zglobova, jača i štiti koštano tkivo i poboljšava pokretljivost zglobova. Za razliku od konvencionalnih lekova protiv artritisa kurkuma ne prouzrokuje nuspojave. Kurkuma se pokazala delotvorna kod dijabetesa i insulinske rezistencije jer povoljno utiče na regulaciju šećera u krvi. Kurkumin se smatra jednim od najjačih prirodnih antibiotika ali za razliku od uobičajenih antibiotika koji uništavaju dobre bakterije u crevima i remete crevnu floru, on podstiče razvoj korisnih bakterija. Ima antivirusno, antibakterijsko, antimikotično i antikancerogeno dejstvo. Jača imunitet i pokazao se korisnim u slučaju gripa i prehlade.
Kurkuma je delotvorna i kod različitih digestivnih problema. Smanjuje nadutost i gasove i podstiče proizvodnju žuči. Redovno konzumiranje kurkume može sprečiti nastanak žučnih kamenaca, ali je treba izbegavati ako su kamenci već prisutni. Oprez je potreban i kod gastritisa i čira na želucu. U kineskoj tradicionalnoj medicini se koristi za tretiranje ženskih ginekoloških problema. Kurkuma podstiče protok krvi i energije u abdomenu i materici i pogoduje uravnoteženju gotovo svakog disbalansa ženskih reproduktivnih organa. U kombinaciji sa maslom (gi) smiruje upale i bolove prouzrokovane hemoroidima. Nanonosi se spolja, mazanjem.
Antioksidansi u kurkuminu štite mozak od oštećenja i imaju važnu ulogu u oporavku mozga nakon moždanog udara. Osim toga on jača kognitivne funkcije mozga i smatra se da može preventivno uticati na sprečavanje Alchajmerove bolesti.
Osim za unutrašnje probleme kurkuma se koristi i za lečenje kožnih problema poput dermatitisa, ekcema i psorijaze. Žene u Indiji je koriste za negu kože. Od kurkume koža postaje čista, glatka i sveža. Piling od kurkume dubinski čisti kožu, uklanja izumrle ćelije i druge nečistoće sa kože, podstiče limfu i cirkulaciju, a zbog protivupalnog delovanja ublažava akne.
Začinski prah kurkume ima važnu ulogu u indijskoj kuhinji i ostalim kuhinjama južne Azije, a zbog saznanja o brojnim povoljnim učincima na zdravlje sve je prisutniji i u kuhinjama zapadnog dela sveta. U kulinarstvu kurkuma se koristi za pripremu slanih i slatkih jela. Odlično se slaže sa mahunarkama ne samo zbog ukusa već i zbog toga što olakšava njihovo varenje. Lepo se kombinuje sa pirinčem i krompirom. Može se koristiti u pripremi salatnih preliva, umaka, palačinki, kolača, keksa... Svakom jelu gde se doda daje finu žutu boju, pa se koristi kao prirodno bojilo. Ukoliko na deklaraciji nekog proizvoda ugledate oznaku E 100, ne brinite jer je to oznaka za prirodnu boju kurkumin.
Istraživanja su pokazala da se dejstvo kurkume povećava kombinacijom sa piperinom sastojkom koji se nalazi u crnom biberu. Kombinacija kurkume i bibera uz med, mleko i gi (prečišćeni puter) nalazi se u jednom napitku koji postaje sve popularniji. Ova kombinacija sastojaka deluje sinergistički, odnosno pojačava dejstvo svakog pojedinačnog sastojka. ,,Zlatno mleko“ kako se naziva ovaj ajurvedski napitak sada je čak deo redovne ponude kafea u Londonu, Sidneju, San Francisku... Ovaj lekoviti napitak se vrlo jednostavno priprema pa ga možete i sami napraviti.
Zlatno mleko
1 čaša mleka
1 čajna kašičica gia
1/3 kašičice kurkume
prstohvat bibera
med
Ugrejte mleko, dodajte gi i začine kako bi se sve rastopilo u toplom mleku. Na kraju zasladite sa medom po ukusu, promešajte i popijte toplo.
Tradicionalno zlatno mleko se priprema sa kravljim mlekom, ali ako ga iz nekog razloga izbegavate možete koristiti i neko biljno mleko (ovseno, bademovo, kokosovo). Za vegansku varijantu umesto gija koristite hladno ceđeno kokosovo ulje, biljno mleko, a umesto meda kokosov ili trščani šećer, steviju...
Redovnom upotrebom ,,zlatnog mleka“ osetićete njegovo blagotvorno dejstvo na ceo organizam. Posebno se preporučuje u zimskim mesecima jer jača imunitet. Kako smo na pragu zimskih meseci a respiratorne infekcije su sve učestalije pravo je vreme da se deluje preventivno.
Kurkuma efikasno ublažava i bolove u grlu. Jednostavno sredstvo za grgljanje se priprema na sledeći način:
U 250 ml mlake vode rastvorite kašičicu praha od kurkume i ½ kašičice morske soli. Ovim sredstvom više puta dnevno isperite grlo.
I na kraju kurkuma u službi lepote. Ne zaboravite da sve što stavljate na kožu za 20 minuta završi u vašem krvotoku. Okrenite se prirodnim sredstvima koja su potpuno neškodljiva, jeftina a jednako efikasna kao i ona za koje je potrebno izdvojiti pozamašnu sumu novca.
Piling za lice
½ kašičice kurkume
2 kašičice ovsenog brašna (mlevenih ovsenih pahuljica)
Pomešajte kurkumu sa brašnom i dodajte par kapi vode. Nanesite smesu na lice, vrat i dekolte i blago umasirajte 1-2 minuta. Nakon toga piling dobro isperite. Ukoliko želite masku, smesi dodajte ½ kašičice meda i malo mleka da se napravi pasta. Nanesite masku i ostavite 15 minuta a nakon toga dobro isperite.