Kinoa je namirnica koja zbog svojih izuzetnih nutritivnih svojstava sa pravom nosi epitet superhrane. Ako je do sada niste uvrstili u svoj jelovnik navešćemo neke od razloga zašto bi bilo dobro da se nađe na vašoj trpezi.
Po svojim svojstvima, načinu na koji se priprema i konzumira, kinoa je najsličnija žitaricama pa se i svrstava u ovu grupu. Ipak, kinoa je poput heljde pseudožitarica jer pripada porodici trava.
Bogatstvo nutrijenata
Izuzetan nutritivni sastav izdvaja kinou od ostalih žitarica. Ovo se pre svega odnosi na sastav aminokiselina. Za razliku od ostalih žitarica kinoa sarži svih osam esencijalnih aminokiselina pa predstavlja odličan izvor kvalitetnih proteina.
Kinoa je bogata mineralima i vitaminima. Sadrži gvožđe, kalcijum, kalijum, magnezijum, a od vitamina se izdvajaju vitamini B kompleksa i vitamin E. Zbog visokog sadržaja gvožđa pogodna je za osobe sa anemijom. Kinoa se može i klijati čime se sadržaj vitamina i minerala znatno povećava.
Nutritivna svojstva čine kinou idealnom namirnicom posebno za vegeterijance, vegane, sportiste i decu. Kinoa se koristi i u hrono ishrani. Zbog visokog sadržaja proteina preporučuje se i za vreme posta kao zamena za meso.
Ne sadrži gluten
Sve je više osoba osetljivih na gluten pa je kinoa pravi izbor za sve one koji imaju ovu vrstu zdravstvenog problema. Mogu je konzumirati i osobe sa celijakijom.
Dobar izvor biljnih vlakana
Kinoa je dobar izvori biljnih vlakana što omogućava pravilan rad organa za varenje. Biljna vlakna u kombinaciji sa proteinima obezbeđuju duži osećaj sitosti.
Kinoa Trio
Zrno kinoe može biti različitih boja ali najčešće se koriste belo, crveno i crno. Svaka vrsta se odlikuje specifičnim svojstvima. Bela kinoa ima rastresitu teksturu i blag orašast ukus. Tokom kuvanja se ,,rascvetava”. U jelima može da zameni pirinač. Crvena kinoa ima bogatiji ukus, prilikom kuvanja zadržava boju i oblik pa je odličan izbor za salate. Crna je nešto slađeg ukusa, hrskavije teksture i takođe je dobar izbor za salate.
Kinoa trio je nov proizvod koji predstavlja mešavinu ove tri vrste kinoe. Pored dekorativnog izgleda ovaj proizvod objedinjuje korisna svojstva sve tri vrste kinoe.
Način pripreme
Pre kuvanja kinou treba dobro oprati pod mlazom tekuće vode kako bi se odstranili saponini koji joj daju gorak ukus.
Kuva se u odnosu 1:2, što znači da se na jednu meru kinoe dodaju dve mere vode. Kada voda provri treba smanjiti vatru i kuvati oko 15 minuta vodeći računa da se ne prekuva. Kuvana kinoa ima oblik malog providnog diska i hrskavu teksturu. Ukoliko kinoa upije svu vodu a nije još kuvana, može se dodati još malo vode.
Kinoa se koristiti za pripremu kako slanih tako i slatkih jela. Može se dodavati u čorbe, variva, salate, kao prilog uz povrće...
Ukoliko vam je već pomalo dosadila ovsena kaša za doručak, zašto ne biste probali kinou?
Sledi recept za jednan fini, proteinski obrok koji se može služiti kao predjelo ali i kao lagano glavno jelo.
Punjeni šampinjoni
100 g Kinoe trio
15 većih šampinjona
2 kašike maslinovog ulja
1 glavica crnog luka
50-70 g dimljenog tofu sira
1 kašika soja sosa
himalajska so, beli ber, peršun
Skuvati kinou. Očistiti šampinjone i iseći drščice. Na maslinovom ulju izdinstati iseckan crni luk, dodati iseckane drščice pa i njih kratko prodinstati. Dodati kuvanu kinou i začiniti. Puniti šeširiće, staviti u podmazan pleh i peći 15-20 minuta. Tofu sir izrendati. Kada su pečurke pečene posuti rendanim tofu sirom.